tel. 511 434 825     biuro@apton.com.pl
facebook

Aparaty słuchowe dla dzieci

 

W Polsce powszechnie wykonywane są przesiewowe badania słuchu tuż po urodzeniu dziecka. Jeśli wynik otoemisji budzi wątpliwości wtedy kieruje się małego pacjenta na powtórzenie badania i dalszą diagnostykę. Podobnie jest w przypadku niedosłuchów nabytych, w późniejszym wieku dziecka. Aby wyrównać szansę malucha na prawidłowy rozwój mowy a także poprawny rozwój psychologiczny i społeczny ważne jest by diagnostykę przeprowadzić jak najwcześniej, jak najszybciej, ponieważ "złoty okres" rowoju mowy trwa od 1-ego do 3-ego roku życia, w niektórych opiniach nawet od urodzenia. Jeżeli badania pokazują powtarzający się niedosłuch to w przypadku stałych niedosłuchów odbiorczych a nawet przewlekłych innego typu zaleca się zaaparatowanie dziecka na stałe lub tymczasowo.

Zastosowanie aparatów należy rozważyć w przypadku dzieci:

Cały proces dopasowania aparatów rozpoczyna się u nas od ich wypożyczenia. Wypożyczamy aparaty słuchowe z własnego banku aparatów, na okres wystarczający do sprawdzenia spodziewanych korzyści. W trakcie okresu wypożyczenia pacjent pojawia się trzykrotnie, co ok. 4 tyg, na dostrojenie aparatów. Dopasowanie bowiem musi przebiegać stopniowo i po każdej regulacji wzmocnienia należy obserwować czy dziecko reaguje poprawnie na dźwięki i czy potrzebna jest kolejna zmiana głośności. Aparaty dostrajane są do ubytku słuchu w specjalnym urządzeniu zwanym sprzęgaczem a późniejsze regulacje wykonujemy nadal w oparciu o wyniki badań oraz komentarze rodziców dziecka lub dziecka - tu zależnie od jego wieku. U końca okresu wypożyczenia aparatów wypożyczający a w przypadku dziecka - jego rodzice - podejmują decyzję o dalszej konieczności protezowania i o zakupie aparatów lub rezygnacji z nich w oparciu o widoczny stopień korzyści z aparatów albo po prostu jego brak.

Aparaty słuchowe dla dzieci posiadają:

Poza tym aparaty dziecięce są odporne na wstrząsy, upadki a także wilgoć i kurz. Obudowa aparatów pokryta jest specjalną powłoką odpychającą wodę a konstrukcja aparatów zapobiega dostawaniu się nieczystości do środka aparatu przez wloty mikrofonów w najwyższym możliwym stopniu.

 

 Aparat Oticon Sensei / Sensei Pro

 

Aparat Oticon Sensei SP / Sensei Pro SP

 

Aparat Phonak Sky30 / Sky50 / Sky70 / Sky90 / Sky30-UP / Sky50-UP / Sky70-UP / Sky90-UP

 

Od strony technicznej aparaty słuchowe pediatryczne różnią się od aparatów dedykowanych osobom dorosłym głównie tym, że mają mniej układów elektronicznych, mniej systemów działających automatycznie, które przekładają się ostatecznie na sposób przetwarzania dźwięku. Zadaniem aparatu słuchowego dziecka jest jak najwierniej oddać rzeczywistość świata dźwięków. Systemy redukcji szumów otoczenia, redukcji hałasów, kierunkowości zawężającej pole słyszenia, zamiana dźwięków z wyższych częstotliwości na niższe, dodatkowe regulacje czy też kilka dostępnych programów w pewien sposób ingerują w przetwarzanie dźwięków docierających do dziecka i modyfikują je. Stąd tego typu cechy nie są pożądane w aparatach dla dzieci lub wykorzystywane jedynie w niewielkim stopniu - wszystko zależnie od wieku dziecka, im jest młodsze tym jego aparat jest prostszy w działaniu, ustawiony przykładowo wszechkierunkowo i z minimalną redukcją hałasu. Metoda dopasowania zawsze musi być dziecięca.

 

dowiedz się więcej »

Aparaty słuchowe

Moja pracownia wyposażona jest w innowacyjny sprzęt, który jest niezbędny do odpowiedniego doboru aparatów słuchowych u małych dzieci, z którymi nie ma kontaktu.

dowiedz się więcej »

Aparaty dla dzieci

Aparaty słuchowe dla dzieci dobierane są przede wszystkim tak, by ułatwiały najmłodszym pacjentom komunikację w szkole, z rówieśnikami i najbliższymi.

dowiedz się więcej »

Badanie słuchu

Większość aparatów potrafi zarejestrować bardzo szeroki  zakres warunków akustycznych, co pozwala w późniejszym czasie dokonać bardzo trafnego wyboru aparatu słuchowego.